Znečištění hydrogeologické (HG) struktury
Již v letech 1984 – 1989 a samozřejmě i po roce 1989 jsem prováděl a až dodnes provádím cílené hydrogeologické průzkumy, které se týkají rizika eventuálního budoucího znečištění HG struktury (podzemní vody i horninového prostředí) provozem projektovaných objektů či areálů. Informace o riziku znečištění jsou v některých případech, i když ve stručnosti, obsaženy také v inženýrsko-geologických průzkumech při řešení střetu zájmů.
Před nákupem pozemků určených k výstavbě obytných souborů, průmyslových objektů a areálů se již od počátku 90.let 20. století prováděly hydrogeologické průzkumy, jejichž úkolem bylo ověřit znečištění hydrogeologické struktury, které mohlo být způsobeno předchozí činností. Tyto průzkumy v podobě posuzování tzv. staré ekologické zátěže se provádějí doposud, i když v menší míře, neboť většina areálů je již prodána.
Právě v době 90. let se rozhodovalo o novém znění Geologického zákona. Tehdy se bohužel prosadily určité zájmové skupiny snažící se vyčlenit ověřování míry znečištění podzemní vody a horninového prostředí z kapitoly Hydrogeologie a vytvořily pseudoobor Enviromentální geologie, který je mimo klasické obory nově zahrnut do Geologického zákona. Do uvedeného oboru tak velmi často zasahují i lidé, kteří nejsou absolventy oboru hydrogeologie. Na druhé straně nepochybuji o jejich odborných znalostech např. v chemii …
Průzkumy pro ověření kontaminace podzemní vody a horninového prostředí jsem v poslední době provedl např.:
- Průmyslová zóna KRUPKA u Teplic:
- areál KNAUF – r. 2006
- areál TOYOTA Parts Center – r. 2006
- areál GABARRÓ – r. 2006
- Počerady – potencionální areál KNAUF – r. 2006
- Vratislavice nad Nisou – areál bývalého INTEXu – r. 2006
- Ratboř u Kolína – areál bývalého cukrovaru – r. 2005
- některé objekty v liberecké průmyslové zóně JIH – přelom století
- některé supermarkety (např. PLUS, PENNY, EDEKA …) v 90.létech 20. století