Individuální i hromadné zdroje zásobení vodou
Z mnoha důvodů majitelé stávajících, nových i projektovaných rodinných domů i rekreačních objektů počítají buď s kombinací zásobení vodou z obecního vodovodu a s čerpáním podzemní vody na svém pozemku, nebo dokonce sázejí na totální nezávislost na veřejném vodovodu.
Mnohé obecní a městské úřady, ale i firmy požadují posílení svých vodních zdrojů a také se snaží jít cestou využití podzemní vody.
Možností, jak získat podzemní vodu, je několik. Je samozřejmé, že podstatný je účel – tedy zda se jedná o vodu pitnou či užitkovou.
V uplynulých dvou desetiletích a zvláště v poslední době jsou velmi frekventované vrtané studny. V závislosti na hydrogeologické struktuře a morfologii terénu lze využít i klasické kopané studny, záchytné pramenní jímky, jímací zářezy s akumulačními jímkami, břehovou či umělou infiltraci... Někdy se využívá i kombinace uvedených variant.
Před rozhodnutím, jaký způsob jímání (exploatace) podzemní vody je nejvhodnější, je nutné na předmětné lokalitě posoudit přírodní poměry včetně hydrogeologické struktury.
V případě, že výsledek prací bude směřovat k vrtané studni, musí hydrogeolog nejprve vypracovat Projekt průzkumného hydrogeologického vrtu. Jestliže již v této fázi je zřejmé, vrt bude hlubší než 30m, Projekt hydrogeologického (HG) vrtu je nutno dle platných předpisů odevzdat na příslušné instituce (Krajský úřad – odbory životní prostředí k souhrnnému stanovisku, Obvodní Báňský úřad k vyjádření). Většinou se předává i na příslušný stavební a vodoprávní úřad.
Teprve potom je možné, aby odborná firma provedla vrtné práce včetně vystrojení HG vrtu, na kterém se provádějí hydrodynamické (čerpací a stoupací) zkoušky a k laboratorním rozborům se odebírá podzemní voda. Výsledky jsou zpracovány do konečné verze hydrogeologického průzkumu a v případě, že jsou příznivé, může jej vodohospodářský orgán po provedení projektové dokumentace vrt legalizovat na vodní zdroj. V případě hromadných vodních zdrojů se vždy stanovují pásma jejich ochrany, u individuálních vodních zdrojů to většinou není pravidlem.
Cílené HG průzkumy pro další uvedené varianty jímání podzemní vody se většinou provádějí tehdy, když je již v první fázi zřejmé, že mohou být pozitivní.
Průzkumné práce v rámci ověření možnosti jímat podzemní provádím v uvedených oblastech